Wycieczka historyczna: Tomaszów Lubelski – Bełżec
- Szczegóły
- Utworzono: wtorek, 21, września 2021 11:03
W niedzielny poranek 19 września grupa II pod opieką wychowawców: p. Magdalena Pluta, p. Łukasz Wąsik, p. Krzysztof Grzywacz szykowała się na wyczekiwaną od dawna wycieczkę. A tu co??? Za oknami paskudna pogoda!!! ☹ Pomimo usilnego zaklinania pogody, niestety nie mogliśmy odpędzić chmur i przywołać odrobiny słońca. Matka natura nas nie posłuchała ☹ – było chłodno i deszczowo. Ale oczywiście taki kaprys pogodowy nie był w stanie nas zatrzymać. To co zaplanowane musiało się odbyć. Tak więc ruszyliśmy w kierunku Tomaszowa Lubelskiego na wycieczkę o tematyce historycznej.
Na łąkach koło stadniny koni „Pod lasem” w Dąbrowie Tomaszowskiej odbyła się rekonstrukcja historyczna bitwy pod Tomaszowem Lubelskim, przywołująca wydarzenia z września 1939 roku.
W tym roku scenariusz wydarzenia oparto na walkach stoczonych przez 6 Dywizję Piechoty z Niemcami. Walki pod Tomaszowem Lubelskim trwały od 17 do 20 września, a następnie od 22 do 27 września 1939 roku. Według historyków była to druga największa batalia kampanii wrześniowej po bitwie nad Bzurą. W tym niezwykłym wydarzeniu historycznym wzięło udział ponad 250 rekonstruktorów, 20 pojazdów historycznych i ponad 60 osób odtwarzających ówczesną ludność cywilną.
Po żywej lekcji historii ruszyliśmy do Muzeum – Miejsca Pamięci w Bełżcu. Muzeum znajduje się na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady upamiętniające około 450 tys. Żydów z Polski i innych państw Europy, których zgładzono w tym miejscu w latach 1942–1943. Jest to teren symbolicznej mogiły - bardzo surowy, nie znajdują się tam żadne pozostałości po budynkach. Rośnie tam jedynie kilka dębów, które rosły w okresie, gdy istniał obóz zagłady i tym samym są one określane mianem „żywych pomników” lub niemych i ostatnich „świadków” dokonanego w Bełżcu ludobójstwa.
Mogliśmy obejrzeć wystawę rzeźb autorstwa Samuela Willenberga - żołnierza Wojska Polskiego i Armii Krajowe uczestnika buntu w byłym niemieckim nazistowskim obozie zagłady w Treblince, a także Powstania Warszawskiego, powojennego edukatora w zakresie wiedzy o Holokauście. Rzeźby przedstawiają symboliczne sceny ukazujące ludzki dramat, których bezpośrednim świadkiem był Samuel Willenberg.
Była to niezwykła lekcja historii.
Magdalena Pluta