Więzienie - stracony czas
- Szczegóły
- Utworzono: środa, 06, marca 2019 13:58
Zakład Karny w Żytkowicach istnieje od lutego 1983 roku. Powstał na bazie działającego tutaj wcześniej Ośrodka Przystosowania Społecznego. To zakład karny typu półotwartego dla recydywistów penitencjarnych /mężczyzn/.
Jak czytamy na stronie internetowej ZK „w ostatnich latach więzienie przeszło olbrzymią metamorfozę. Powstały nowe budynki administracyjne i nie tylko. Obecnie w Żytkowicach karę więzienia odbywa około 600 osób, a pracuje tam prawie 150 ludzi”.
Kadra zakładu podejmuje wiele interesujących akcji informacyjnych i kampanii społecznych /m.in. dzień otwarty w ramach kampanii społecznej"(Nie) poznane w więzieniach", którą w 11 podległych sobie jednostkach zorganizował Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Warszawie aby „W ten sposób pokazać nasz prawdziwy wizerunek, trochę zatarty przez stereotypy. Żyjemy w XXI wieku i te więzienia, które widzimy na filmach to czysta fikcja – tłumaczy podpułkownik Michał Lenard, dyrektor Zakładu Karnego w Żytkowicach”. /wypowiedź dla Redakcji Pionki24 JaW, 08-02-2015 18:25,/.
05.03.2019 i 15.03.2019 r. /w 2-ch 15-osobowych grupach/ przyjechaliśmy tutaj w ramach realizacji naszego programu „Dorosły znaczy odpowiedzialny, zaradny, bezpieczny” aby wziąć udział w projekcie edukacyjno-profilaktycznym „Więzienie – stracony czas”.
„Celem projektu są działania prewencyjne mające na celu ograniczenie przestępczości nieletnich poprzez wskazanie młodym ludziom konsekwencji swoich wyborów życiowych. Film jest wspólnym dziełem Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Warszawie oraz Mazowieckiej Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu. Uczestnicy po projekcji filmu i dyskusji dotyczącej przedstawionych w nim sytuacji, mieli możliwość zapoznaniem się ze specyfiką Zakładu Karnego w Żytkowicach. Zajęcia prowadzone na terenie zakładu karnego mają na celu wpłynąć na uczestników projektu, ukazując życie w izolacji penitencjarnej. Widok krat, funkcjonariuszy w mundurach ma dodatkowo za zadanie pokazać, że w życiu warto kierować się rozwagą i przewidywać konsekwencje swojego postępowania. /Tekst i zdjęcia: por. Paweł Wójcik/
To było niezwykłe doświadczenie!!!! Dziękujemy wszystkim !!!
Jednak WSZYSCY byliśmy zgodni – NIE CHCEMY NIGDY TAM WRÓCIĆ !!!!!
Anna Nikodemska