Turniej wiedzy historycznej
- Szczegóły
- Utworzono: czwartek, 10, maja 2018 09:19
Turniej Wiedzy Historycznej
„DROGI DO NIEPODLEGŁEJ”
W codziennym zgiełku i zabieganiu, wśród tysięcy bardziej lub mniej istotnych naszych problemów rzadko kiedy zatrzymujemy nasze myśli nad wydarzeniami z minionych lat a które ukształtowały współczesne warunki naszego życia.
Bardziej niż „powstania narodowe”, „ walki narodowowyzwoleńcze”, bohaterstwo żołnierza polskiego czy postulaty stoczniowców z okresu strajku i powstawania Solidarności fascynują nas nowinki technologiczne w naszych smartfonach, laptopach, nowe gry czy aktywności na portalach społecznościowych. Ze znudzeniem słuchamy o bohaterach narodowych, nie chcemy zajmować się martyrologią i cierpieniem, walką i wojnami.
To było przecież tak dawno. Po co do tego wracać gdy jest tak dobrze jak jest???
A jednak trzeba. Jest to konieczne chociażby po to aby docenić fakt, że żyjemy w niepodległym, suwerennym i wolnym kraju.
Jest to konieczne aby ukształtowań w sobie te struktury które definiują mnie jako Polaka, patriotę, członka określonej społeczności / narodu.
Nie jest dziś łatwo mówić o patriotyzmie. W pojęciu tym skupiają się emocje uważane zarówno za pozytywne, jak i za negatywne. Cenimy wzniosłe uczucia, ważne symbole i znaki, czujemy na ogół swoją tożsamość narodową i nie wzbraniamy się mówić „dobre, bo polskie”.
Bywa, że polskość kojarzy się nam z prowincjonalizmem, że mierzi nas sztuczność rocznicowych ceremonii, a nawet zaprzeczamy potrzebie patriotyzmu, stwierdzając: „nic nie jesteśmy winni temu krajowi” bo jesteśmy „obywatelami świata”.
Kształtowanie postaw patriotycznych naszych wychowanków, poczucia tożsamości narodowej, uczenie ich szacunku do symboli narodowych i dostarczanie wiedzy o historii państwa i narodu to niezwykle istotne kierunki pracy Kadry wychowawczej w MOW-Puławy.
Historia to nieodzowna część w życiu człowieka. „Historia est magistra vitae” –– historia jest nauczycielką życia. Nie ma historii bez człowieka, jak i człowieka bez historii.
Samo życie człowieka, jak i jego przemijanie. przyczynia się częściowo do historii. Wiadomo, z punktu widzenia Historii historia mojego własnego przemijania jest mało interesująca. Jednak zarówno moja historia, jak i Historia przez duże "h" to nie tylko "sprawozdania z przemijania" mnie samego, moich bliskich czy zupełnie nieznanych mi ludzi, a nawet całych społeczeństw czy kultur. To także katalog indywidualnych i zbiorowych sposobów zatrzymywania czasu. Bo właśnie "wyjście poza czas" jest największym marzeniem człowieka, a być może także niewypowiedzianym sensem procesu historycznego.
Historia pomaga zrozumieć dawny świat, uczy, ukulturalnia, upamiętnia i dokumentuje wielkie czyny, odgrywa istotną rolę gdy mowa jest o zachowaniu tożsamości i kultury narodowej. Pokazuje skąd się wzięły w Polsce obyczaje, które są zakorzenione w naszych rodzinach, o naszej kulturze, o naszych obyczajach i tradycjach.
Historia ukazuje nam rzeczy które wpłynęły na nasz dotychczasowy los. Wszystkie z nich są równie ważne!!!
Pragniemy ponadto zwrócić uwagę wychowankom na ostatnie stulecie jako czas wyjątkowych, często traumatycznych wydarzeń, które przeorały świadomość pokoleń, wpływając na treść i sens pojęć niezbędnych do rozumienia dziejów.
Rok 2018 wyznacza rocznicę szczególną – jest to bowiem już setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.
Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj odzyskał suwerenność. Podczas dorocznych obchodów 11 listopada czcimy pamięć tych, którym zawdzięczmy własne państwo, którym udało się podnieść kraj z ogromnych zniszczeń I wojny światowej, stworzyć warunki rozwoju ekonomicznego, modernizacji gospodarczej i cywilizacyjnej.
Prezydent RP Andrzej Duda powiedział : Jestem głęboko przekonany, że stulecie odzyskania niepodległości to sprawa bliska sercom wszystkich Polaków. Ogromnie zależy mi na tym, aby jubileusz stał się świętem całej polskiej wspólnoty i by każdy z nas, obywateli Rzeczypospolitej, czuł się zaproszony nie tylko do udziału w uroczystościach i innych wydarzeniach rocznicowych, ale przede wszystkim do ich współtworzenia. Ministerstwo Edukacji Narodowej rok szkolny 2017/2018 ogłosiło „Rokiem dla Niepodległej”.
W naszym ośrodku wyrazem podjęcia tych zadań było zorganizowanie TURNIEJU WIEDZY HISTORYCZNEJ „DROGI DO NIEPODLEGŁEJ” który składał się z 3-ch konkursów tematycznych:
KONKURS I – „POLSKA W LATACH 1785-1939”
KONKURS II – „TO BYŁO PRZECIEŻ NIE TAK DAWNO czyli POLSKA W LATACH 1939 - 1990”
KONKURS III– „DOBRO OJCZYZNY BYŁO ICH CELEM” – OJCOWIE POLSKIEJ NIEPODLEGŁOŚCI
Turniej Wiedzy Historycznej zorganizowany w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Puławach został zgłoszony do Starostwa Puławskiego /organu prowadzącego/ jako jedna z form realizacji zadań wynikających z obchodów 100 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Turniej oparty był na przygotowanym Regulaminie. Nadzór merytoryczny sprawował Wicedyrektor ds. wychowawczych
Pan ROBERT PLUTA a głównym ekspertem był Pan ZBIGNIEW MATRAS.
Skład Komisji Konkursowej to:
1. ROBERT PLUTA - Wicedyrektor ds. wychowawczych
2. ZBIGNIEW MATRAS – nauczyciel
3. KRZYSZTOF GRZYWACZ - wychowawca
4. ANNA NIKODEMSKA - wychowawca
5. JAKUB KLUCZYK i MAKSYMILIAN PIEKUT –wychowankowie; mężowie zaufania społeczności ośrodka; przedstawiciele Samorządu Wychowanków MOW-Puławy
Wszystkie konkursy w ramach Turnieju budziły ogromne emocje, a wyniki /punktacja/ uzyskane przez poszczególne zespoły grupowe świadczą o niezwykle zaciętej rywalizacji. Chociaż walka toczyła się o każdy punkt to najważniejsze, że odbywała się fair play w atmosferze koleżeństwa i wzajemnego szacunku !!!
Teraz emocje opadły. Możemy powiedzieć, że bawiliśmy się dobrze a ZWYCIĘZCY CZEKAJĄ NA NAGRODY!!!!
Anna Nikodemska
- poprz.
- nast. »»